מתי ניתן לתבוע בגין רשלנות?

כאשר נגרמת פגיעה בגלל רשלנות של אדם או גורם אחר, ייתכן מאד שיש עילה להגשת תביעה נגד הגורם האחראי לפציעה. הנפגע עשוי להיות זכאי לפיצוי על הנזק שנגרם לו, לרבות חשבונות רפואיים, אובדן שכר, כאב וסבל.

איזה סוג פגיעות מהוות עילה לתביעות רשלנות?

נפילה על המדרכה
מחובתן של הרשויות המקומיות למנוע מפגעים במדרכות, לדאוג לתקינותן וליצור תנאים בטוחים עבור הולכי הרגל. מדרכה סדוקה או שבורה שאינה מתוחזקת כראוי, הפרשי גבהים, בורות, תאורה לקויה – כל אלה יכולים לשמש כעילה לתביעת רשלנות.

פגיעה במקום ציבורי
פגיעה במקום ציבורי, כמו קניון, פארק, מסעדה, אולם שמחות, או אפילו בית של חברים היא סוג נפוץ של מקרי רשלנות. על בעלי הנכס מוטלת החובה לשמור על סביבה בטוחה ולהתריע מפני מפגעים אפשריים.

פגיעה במסגרת טיולים מאורגנים
פציעות במסגרת טיולים מאורגנים הן תופעה שכיחה. לעיתים הן נובעות מתאונות בלתי צפויות, כמו החלקה או נפילה, בעוד שבפעמים אחרות הן נגרמות כתוצאה מרשלנותם של מארגני הטיול.

נשיכה, או פגיעה ע״י בעל חיים
פציעה כתוצאה מנשיכת כלב מזכה את הנפגע בפיצוי אוטומטי, גם במידה ולא הוכחה התרשלות מצד בעליו. לעומת זאת, כשמדובר בכלב משוטט שבעליו לא ידועים, התביעה תופנה לרשות המקומית.

כאשר מדובר בפגיעה ע״י בעלי חיים אחרים, נדרש להוכיח שהאדם האחראי לבעל החיים לא נקט באמצעי זהירות סבירים כדי למנוע את הפגיעה.

מה כדאי לעשות מיד לאחר הפגיעה?

כדי הגדיל את סיכויי תביעת הרשלנות ולקבל את מירב הפיצויים, נצטרך לספק מסמכים רפואיים, עדות עדי ראייה וראיות תומכות אחרות. לכן מומלץ לתעד את פרטי האירוע בצורה יסודית ככל האפשר:

– לצלם תמונות של המקום שבו התרחשה הפציעה ושל סיבת המפגע.
– לאסוף מידע ליצירת קשר עם עדים
– לפנות לבית החולים או לקופת החולים לצורך קבלת טיפול רפואי ולבקש דו”ח הרפואי שמפרט את נסיבות הפציעה במדוייק.
– לדווח על האירוע לאחראים בהקדם האפשרי ולנהל תיעוד של כל התקשורת איתם.

חשוב לציין שכמעט כל חבלה משמעותית, או מחלה קשה שנגרמו בעקבות רשלנות, מזכות בפיצוי. במקרים רבים, חברות הביטוח והגופים שמנגד ינסו להתנער ולהסתפק בפחות ממה שמגיע לנפגע.

כעורכת דין עם למעלה מ-16 שנות ניסיון בייצוג בתביעות רשלנות, אני בוחנת את הנזקים המיידיים והעתידיים ולוקחת בחשבון את כל מערך התרחישים.

אני מבצעת מיפוי מעמיק של כל מקרה ומקרה עם מלוא תשומת הלב ומשרטטת את מפת הדרכים הנכונה עבורו. אני מעריכה את סיכויי הפיצויים בכל אחת מהחלופות, תוך מיצוי מיטבי של זכויות שמוגבלות בזמן לצד מיקסום הזכויות לטווח ארוך.

נפגעתם בעקבות רשלנות?